druhy akné

Druhy akné: Kompletný sprievodca

19. mája 2024| Kozmetika

Akné je bežný, kožný problém, ktorý postihuje ľudí všetkých vekových kategórií. Existuje mnoho typov akné, a preto je dôležité rozpoznať, s akým druhom máte dočinenia, aby ste mohli zvoliť tú najlepšiu liečbu.

V tomto článku sa pozrieme na rôzne druhy akné a ako sa dajú efektívne liečiť.

druhy akné

1. Komedonálne akné (čierne bodky a biele bodky)

Komedonálne akné je najčastejším typom akné a zahŕňa čierne a biele bodky. Vzniká, keď sú póry upchaté mazom, odumretými kožnými bunkami a baktériami.

Čierne bodky (open komedóny): Póry sú čiastočne upchaté a otvorené, čo spôsobuje oxidáciu mazu na povrchu, ktorý sčernie.

Biele bodky (closed komedóny): Póry sú úplne upchaté a uzavreté, takže oxidácia nemôže prebehnúť a zostávajú biele.

2. Papulárne akné

Papuly sú malé, červené, zapálené hrbolčeky na koži, ktoré môžu byť citlivé na dotyk. Neobsahujú hnis a sú výsledkom zápalu v okolí folikulu. Papulárne akné môže byť znakom stredne ťažkého akné.

3. Pustulárne akné

Pustuly sú podobné papulám, ale obsahujú hnis. Tieto červené hrbolčeky s bielym alebo žltým stredom sú často bolestivé a môžu sa zapáliť. Pustulárne akné je častým typom stredne ťažkého akné.

4. Nodulárne akné

Noduly sú veľké, tvrdé hrboly pod povrchom kože, ktoré sú bolestivé a zapálené. Tento typ akné vzniká, keď sa zápal rozšíri hlboko do kože. Nodulárne akné je často ťažké liečiť a môže viesť k jazvám.

5. Cystické akné

Cystické akné je najťažšou formou akné a je charakterizované veľkými, zapálenými cystami naplnenými hnisom. Tento typ akné je bolestivý a často vedie k trvalým jazvám. Cystické akné vyžaduje agresívnu liečbu, často pod dohľadom dermatológa.

6. Hormonálne akné

Hormonálne akné je často spojené so zmenami v hormonálnych hladinách, ako sú tie, ktoré sa vyskytujú počas puberty, menštruačného cyklu, tehotenstva alebo pri používaní hormonálnej antikoncepcie. Tento typ akné sa zvyčajne vyskytuje v spodnej časti tváre a okolo čeľuste.

druhy akné

Ako liečiť rôzne druhy akné:

Liečba akné závisí od jeho typu a závažnosti. Tu sú niektoré všeobecné odporúčania:

Komedonálne akné: Používajte produkty obsahujúce kyselinu salicylovú alebo benzoylperoxid. Pravidelné čistenie a exfoliácia pomôže udržať póry čisté.

Papulárne a pustulárne akné: Kombinácia lokálnych antibiotík a retinoidov môže byť účinná.

Nodulárne a cystické akné: Tento typ akné často vyžaduje silnejšie lieky, ako sú perorálne antibiotiká, retinoidy alebo hormonálna liečba. V niektorých prípadoch môže byť potrebné podávanie injekcií kortikosteroidov priamo do lézií.

Hormonálne akné: Hormonálna terapia, ako sú antikoncepčné tabletky alebo spironolaktón, môže pomôcť regulovať hormonálne výkyvy a zmierniť akné.

druhy akné

Špecializované ošetrenia v našom salóne

V našom salóne vykonávame špecializované kozmetické ošetrenia, ktoré pomáhajú v boji proti akné. Ponúkame diagnostiku pleti, odborné poradenstvo a liečbu akné na mieru. Náš pleťový terapeut vám pomôže identifikovať typ akné a odporučiť najlepšiu liečbu pre vašu pleť.

Záver

Akné je komplexný stav, ktorý môže mať mnoho foriem. Identifikácia typu akné je prvým krokom k efektívnej liečbe. Ak máte problémy s akné, konzultácia s dermatológom alebo návšteva nášho salónu môže byť najlepším spôsobom, ako nájsť správnu liečbu pre vašu pokožku. Nezabúdajte, že starostlivosť o pleť je dlhodobý proces a vyžaduje trpezlivosť a dôslednosť.

Objednať sa